24 Eylül 2018

Beton Saksı Yapımı

Yine uzun zaman yazamadım nedense hiç içimden gelmiyor buralara bişeyler yazmak. Son bir haftadır instagramda da aktif olamadım ama mevsim döndüğüne göre buralara dönme vakti geldi. Bu sefer evde yapmış olduğum beton saksı yapılışını anlatmak istedim. 
Ben bu tarz kendin yap projelerini her zaman sevmişimdir. Nedense bir şeyi gördüğümde mutlaka kendimde yapabilirim diye işleme koyuluyorum. Son zamanların en favori hobilerinden biri olan beton saksılar özellikle geniş balkonu ve çiçek yetiştirmeyi sevenler için kendi saksılarınızı yapabilirsiniz. 

beton saksı yapabilmek için öncelikle nalburdan çimento ve derz alçısı temin etmeniz gerekiyor. Derz alçısı aslında çimento su ile karıştırıldıktan sonra oluşan hava kabarcıklarını en aza indirmeniz ve saksının pürüzsüz olmasını sağlıyor. Ben ilk saksı deneyimimi evde bulunan taş tozu ile yaptım. Aslında sonuç çimentodan da güzel fakat maliyet olarak taş tozu pahalı olduğundan çimento ve derz alçısı daha ucuza geliyor. 1 kilo çimontoyu 1,5 lira gibi bir fiyata aldım. Derz alçısı ise yine 2 lira gibi bir fiyattı. Küçük poşetler halinde satılan bu çimento ve derz alçısı nalburlarda oldukça uygun fiyatlı.
Beton saksı yapımı için size lazım olan malzemeler;
Çimento
Derz alçısı
Su
Plastik kap
Karıştırmak için çubuk yada sopa
İstenen renklerde akrilik boya. Akrilik boyanız yoksa ojeyle bile boyama yapabilirsiniz. 


Çimento ve derz alçısı bir kap içerisinde karıştırılıyor. Çimento miktarının yarısı kadar derz alçısı koyup karıştırmanız gerek. Açıkçası ben göz kararı yaptım. Ama ölçüye uyarsanız daha pürüzsüz ve açık renkte bir saksı elde edebilirsiniz. 
İki malzeme iyice karıştırıldıktan sonra ortası açılarak yavaş yavaş su ilave etmeye başlıyorsunuz. çimento çok çabuk donan bir malzeme olduğundan sürekli olarak karıştırmanız gerekiyor. Ayrıca karıştıracağınız çubuk ile iyice karışımın dağılmasını sağlamalısınız. Ben eski bir diş fırçası kullandım ve hiç topaklanma yapmadı.Tıpkı kek hamuru gibi olan karışım biraz daha yoğun hale geliyor. Ardından seçtiğiniz plastik kap içerisine çimentolu karışımı döküyorsunuz. Aralarda hava kabarcıkları oluşmaması için mutlaka kabın dışında hafif darbeler yapmalısınız. Zaten hava kabarcıkları yüzeye çıkıyor. 

Kap içerisine aldığınız bu karışım içine tekrar her köşeden eşit olacak şekilde seçtiğiniz plastik kaptan daha küçük bir plastik kap yerleştirmelisiniz. Üzerine ağırlık koyarak kabı sabitlemelisiniz. Çünkü kuruma olduğunda saksının orta kısmı boş olmalı ki toprak ya da farklı süsleme malzemelerini yerleştirebilesiniz. 

Hazırladığınız saksıyı 1 gün boyunca kurumaya bırakıyorsunuz. Ardından kuruyan saksının önce iç kısmına koyduğunuz kabı çıkartıp daha sonra dıştaki plastik kabı çıkartıyorsunuz. İşte saksınız hazır. 
Aslında oldukça kolay olan bu saksı yapımında beton görünümünü sevenler boyama yapmayabilir. Teras ya da geniş verandası olanlar için sıralayıp kullanabilirsiniz. İstediğiniz ebatta hazırlayacağınız saksılar kendi el yapımınız olduğu için ayrı bir yeri oluyor. Kuruyan saksınızın üzerine istediğiniz deseni vererek boyama yapabilirsiniz.


Ben şimdilik iki tane beton saksı yaptım. Sevdiklerime kendi yaptığım bir hediyeyi götürmek oldukça keyifli. İlk saksım çok hoşuma gitti. Çimento karışımı ile yaptığım saksım ise daha çok yazı yazabilmek için yaptığım bir saksı. evde saksı çalışmalarım devam ediyor. Ayrıca bu saksıları kalemlik gibi kullanabilirsiniz. Örneğin banyoda diş fırçalarını koymak için bile farklı bir seçim olabilir. Daha geniş kaplarda hazırlayarak farklı alanlarda bile değerlendirebilirsiniz. 
Yapacağınız bu tarz kendin yap projeleri evinizin dekorunda bile rahatlıkla kullanmanızı sağlayabilir. Ben saksılara devam ediyorum bakalım sizlerden neler çıkacak.

2 yorum:

Madame Savon dedi ki...

Çok yaratıcı ve de pratik

Beyaz Begonvil dedi ki...

Kuruma süresi biraz uzun olsada beton saksılar çok şık oluyor kesinlikle.

https://beyazbegonvil.blogspot.com

Yorum Gönder