9 Ağustos 2018

SırBende - Özlem Binel Kitap Yorumu

Kitap okumak aslında çoğu kişinin zaman ayıramadığı durumlardan biridir. Önceden ne çok kitap okurdum. İki günde üç günde biterdi elimdeki kitap. Son zamanlarda kitap okumaya uzunca bir ara verdiğimden aslında kendimce pişmanlığımda oluyordu. Hangi kitabı elime alsam sıkılıp bırakıyordum bir süre elime almıyordum ama yinede uzunca bir zamandan sonra bitirebiliyordum. 
Son bir aydır yaşadığım ölümler ve gördüğüm şeyler yine kitap okumam gerektirdiğini hissettirdi. Kitap okumayı sevenler bilir içsel bir duygudur ve ruhunuzun kitap okumaya ihtiyacı olduğunu hissedersiniz. İşte tam da bu dönemde elime düştü bu kitap. 
10 gün öncesine kadar Bursadaydım. Malum ananem ve teyzem derken bu ölümleri görünce kendimi çok kötü hissettim. İnkılap Yayınlarından adresime bir kargo gelmişti ama artık o adreste olmadığımdan mecburen kısa süre sonra döneceğim şuanda bulunduğum adrese yönlendirme yaptım. 
Kargomu ilk açtığımda yine mi sıkıcı bişey gönderdiler acaba dedim. Birde İnkılap Yayınevinden daha öncesinde herhangi bir kargo almamıştım. Adresime nerden ulaşıldı ne yapıldı bilmiyorum. 
İşte o zaman bu kitap benim için tılsımlıydı. Şöyle bir göz gezdirdim. İsmine bakıp birde arka kapağı okuyunca yine sevmediğim türdesin ama seni okuyacağım dedim. Aldım elime kitabı ve ben okudukça o beni içine çekti. Ben sayfaları geçtikçe son sayfa sayısına gelmemeye dikkat ettim. Bu arada ilk kez bir kitabın kaç sayfa olduğunu merak etmeden başladım okumaya. 

Yazarımız Özlem Binel bu cümleleri nasıl kurduda bu kadar akıcı bir kitap yazdı nasıl bir ruha sahip merak ettim her sayfada. Çünkü kitap öyle bildiğiniz kitaplardan değil sırlı bir kitap. Sizi içine çektikçe daha çok dalıyorsunuz içine. Bu arada kitaptaki olaylar Bursa ve İstanbul arasında geçtiğinden tanıdığım bildiğim ve hatta sokaklarında gezdiğim yerlerde olması daha da ilgi çekiciydi. Çünkü her şey tanıdıktı. Sokaklar, caddeler, gezilen yerler her bir noktası aslında mutlaka ayak bastığım yerlerdi. 
Kitap konusuna ilk başta dini bir konu var kesin ve Allah Aşkı anlatılıyordur diye ön yargıyla yaklaştım. Ama tahmin ettiğimden daha da farklı şeyler çıktı içerisinden. 
Karakterlerin kendine has yapısı, düşünceleri, davranışları ve yaşadıkları hem bugünden hem de geçmişten. Kendinize yakın hissedeceğiniz hiç bir karakter yok içinde. Bu tabiki bana göre belki siz kendi karakterinizi bulabilirsiniz kitap içinde. 
Kitabı okumaya devam ettikçe bitmesin bu kitap diye kendimce araştırmalar yaptım. Kitabın geçmiş olduğu yerlere internetten bakmak istedim. Fakat bişey bulamayınca sen gerçek değilmiydin dedim kendime. 
Ve kitabım 2 günde bitti aslında. Ben bitmesin diye gözünün içine bakarken bitti işte. Ne mi bıraktı bana kocaman bir sır. Kitaptaki karakterleri merak etmiyorum sano ne olur ne olmaz ama ben aslında kitabın sırrını merak ediyorum. İlk kez bir kitabın beni böyle bam başka bir aleme bırakıp gittiğini hissettim. Okuduğum kitaplarda sürekli olarak karakterlere ne olduğunu merak ederdim. Ama bu kitap öyle değil tamamen bir tılsım. 
Kitabın karakterleri Eşref, Şeyh Efendi, Feride, Zişan Teyze, Emine Abla, Leman, Mazhar Bey, Halide Hanım ve Mürşidi Kamil.. her birinde ayrı bir hikaye ayrı bir bağlantı. Bu karakterlerin nasıl birbirini koca dünyada bulduğunu ve sırlı bir şekilde 100 yılda bir aynı soya ait kıza aşık olunacağını bilmek zaten sizi içine çekmesi için yeter artar bile. 
Ben kitapların içeriği pek bilgi vermeyi sevmiyorum büyüsü kaçmasın diye. ama vakit kaybetmeden bu kitabı alıp okumanızı çok istiyorum. Çünkü o kitabın içindeki  sırrı bulana kadar kendinizi ayrı bir dünyada hissedeceksiniz. 
Bu kitabın bana çok zor zamanımda gelmesi ve benim istemeyerek başlayıp daha sonra çok etkilendiğim kitap olması da bir tılsım gibi. Bu arada kitabımın yazarı Özlem Binel çok içten ve samimi yazarlardan biri. İnstagram hesabımda kitabımın görselini paylaşınca teşekkür etti ve konuşma fırsatı buldum. 
Bursa' da geçen hikayenin çoğu kısmı gerçek sadece bir kaç karakterde değişimler var ve zaten kitaba sırrını verende bu bence. Bursa' ya ilk gidişimde mutlaka kitabın geçtiği konak ve dergaha gitmek istiyorum. Şeyhin ve Feride' nin yaşadığı o yeri görmek istiyorum. Sırbende' ye ait o muhteşem sırrı yerinde görüp tarihe dokunmak istiyorum. Bunu ilk fırsatta yapacağım. 
Bir türlü elinize kitap geçmiyorsa ve okumayı erteliyorsanız ilk yapmanız gereken şey Sırbende kitabını alıp okumaya başlamanız. Gerçekten iyi ki okudum diyeceğiniz bir kitap olacaktır eminim.

2 yorum:

Beyda'nın Kitaplığı dedi ki...

Okuma listeme ekleyeyim bakalım. Teşekkürler :)

Lerzan Kara dedi ki...

merak ettim ben de okuyayım

Yorum Gönder