4 Şubat 2018

Kadın ve Erkek İçin Adam Olmak

Merhabalar olsun herkese bu yazımda biraz öfke kusacağım ama bir çoğunuzun da söylemek isteyipte söyleyemediği cümlelerde olacak yazı içerisinde. Hayatın içinde ömür geçerken bir çok karakteri olan insanlar ile karşılaşırız. Kimisi arkadaşımız kimisi dostumuz kimisi de sevdiğiniz özel biridir. Hayatta önemli olan Adam gibi Adam olabilmektir. Çoğu kişi bu terimin ne olduğunu ve sadece erkeklere ait olduğunu düşünür. Ama aslında öyle değildir. Kadının da Adam gibisi vardır. Erkeğin Adam gibisi ise taşıdığı yürekle alakalıdır.
Adam gibi kadın; her zorluğa göğüs gerebilen, hayatının dönüm noktalarında doğru karar verebilen, çoluğuna çocuğuna en iyi şekilde bakabilen, sevgilisine ya da eşine sevgiyle sarılabilen, sözünün eri olan, kendi ayaklarının üzerinde tüm zorluklara karşı gelebilen, güçlü ve temiz bir yüreğe sahip olan kadına denir. Çoğu erkeğe zor gelir Adam gibi Kadını taşımak. Çünkü yediremez kadının başarılarını, hep ezmeye çalışır, kendi yapamadıklarının hırsını almaya çalışır kadından. İşte kadınla aynı yolda yan yana yürümeyi beceremeyen erkekte zaten Adam sıfatını alamaz. 
Adam gibi Adam kelimesi aslında en ağır ve taşıması en zor sıfatlardan biridir. Her erkek Adam olamaz. Kendini Adam sanıp beş para etmez yüreğiyle ahkam kesmeye çalışır. Bir şeyden haberi yoktur. Yüreğinde sevginin S' si bile yoktur. Çünkü Adam sıfatı taşımayan erkekler sevgiden habersizdir. Bileğinin gücünü yanındaki kadına dahi kullanmaktan çekinmez. O kadar haysiyetsiz ve şerefsizdirki yanındaki kadına el kaldırınca Adam olduğunu sanır. Adamlık yürekte başlar. Yüreği güzel olan bir erkeğin zaten Adam gibi davranması kaçınılmazdır.

Terbiyesiz ve saygısız olan bir erkeğin Adamlıkla hiç bir alakası yoktur. O kendini ne kadar Adam sansada beş para etmez bir mahlukattan ileriye gidemez. Aşağılayıcı sözleri ile karşısındakileri kırıp inciterek kendini bir bok oldum sanır. Halbuki bir erkeği Adam yapan en önemli koşullardan biri terbiyesi, saygısı ve özellikle hayatındaki kadına davranışıyla belli olur. 
Yanındaki kadına küfür edip, aşağılayarak, kadının yaptığı ettiği fedakarlıkları hiçe sayarak ve buda yetmezmiş gibi sevgisi olmadığı halde bir kadının duygularıyla oynamak Adamlık değildir. Zaten böyle bir insan Adam gibi erkek olamaz. Ona yakışacak tek kelime şerefsiz kelimesidir. 
Kadınında erkeğinde Adam gibi olması için hayata, insanlara ve yüreğe değer vermesi gerek. Ancak o zaman Adam olabilir her iki cinste. 
Öyle aşağılık öyle şerefsiz insanlar varki yanındaki kadının göz yaşını akıtıp bundan mutlu olanlar bile var. Adam olmak gerçekten yürek isteyen bişey. Elini kaldırıp, küfür edip hakaret ederek Adam olunmaz. Yüreğinde hissetmesi lazım insanın bunu. Ama şuda varki kendini Adam sanan kişiler karşısında Adam olunca daha da çirkefleşip basit bir insana dönüşebiliyor. 
Adam olmak ile erkek olmak arasında dağlar kadar fark var. Ve çoğu erkek bunun farkında değil.Kadın olsun erkek olsun farketmez ama öncelikle ADAM olmayı gerçekten haketsin. Yüreği Adamlığa yakışsın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder