20 Ocak 2018

Sevgi Emek İster

Belkide bu cümleyi defalarca duymuşsunuzdur. '' Sevgi Emek İster''. Evet istiyor hem de gerçekten doğru bir emek istiyor. Bir gün birini gerçekten seversiniz ve emek vermeye başlarsınız. Zaman ilerledikçe ilişkinize verdiğiniz emek o ilişkiden vazgeçmenizi zorlaştırır. Sevgi emek istiyor ama o emeğe değecek kişiyi de istiyor. Eğer verdiğiniz emeklere ve yaptığınız fedakarlıklara değmiyorsa artık gözünüzde bir anlamı olmuyor o sevginin.
Sevgi yüreğe değdiğinde herşeyi  göze alabilecek biri haline dönüşüyorsunuz. Kırgınlıklarınız bile gözünüzde bir zaman sonra küçülüyor. Herşeye rağmen sevdiğiniz kişinin yanında olmaya çalışıyorsunuz. Siz emek verdikçe fedakarlık yaptıkça fazlası isteniyor.
Birgün rüyadan uyanıyorsunuz ve emek verdiğiniz o sevgi tuzla buz olmuş olarak karşınızda buz gibi duruyor. Neden buz gibi çünkü o zamana gelene kadar yaptığınız verdiğiniz emeklerin bir hiç olduğunu görüyorsunuz. O saatten sonra tüm emeklerden vazgeçme zamanı başlıyor.
Yürek öyle kolay kolay vazgeçebilen bir yapıya sahip değil. İlişkinizde göstermiş olduğunuz çaba karşı taraf için bir anlam ifade etmiyorsa artık bu ilişkiden vazgeçme vaktidir. Çünkü ne yaparsanız yapın kıymet bilmeyecek. Hele bir de karşınızdaki verdiğiniz emekleri yok sayıyorsa bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa umrunuzda olmuyor.
Kalp yavaş yavaş bitirir yüreğin içindekini. Çünkü anlar ne yapsada yaranamaz karşı tarafa. Yenik düşmüştür artık onca zaman verdiği çabalara. 
Kırgın bir kalbi taşımak çok zordur. Ağır gelir çoğu zaman içindekiler. Defalarca kırılmışlığını içine gömerek ayağa kalkmaya çalışır. Her ayağa kalktığında karşı taraf tekrar yıkıyorsa o ilişkiden hayır gelmez artık. Zaman çekip gitme zamanıdır. Sizin verdiğiniz emeği yaptığınız çabaları çırpınışları görmeyecek kadar kör olan birine daha fazla hayatınızda yer veremezsiniz.
Nasıl olsa kör olduğundan görmeyecektir. Eğer karşınızdaki de sizin gibi düşünmüş olsaydı, ona verdiğiniz değeri anlamış olsaydı zaten size kör olmazdı.

Sizin önceliğiniz karşı tarafken onun önceliği oynadığı bilgisayar oyunuysa bile, demekki verdiğiniz emeklerin hiç bir değeri yok demektir. Siz onca yolu aşıp yanına gidersiniz o sizi sıcacık bir gülümsemeyle bile karşılamaz. Siz herşeyi göze alırsınız o sizi umursamaz. Siz değer verip hatalarına susarsınız o her defasında sizin en ufak bişeyinizi yüzünüze vurur. Siz o mutlu olsun diye kendi isteklerinizden vazgeçersiniz o sadece kendi isteklerini yaptırmaya çalışır. Siz onunla hayal kurarsınız o acımadan bir başkasıyla sizin hayallerinizi gerçekleştirmeye uğraşır. Siz ona ait söylediğiniz kelimeleri bir başkasına yakışamayacağını düşünürsünüz o herkese rahatlıkla söyleyebilir o kelimeleri. Siz onun hayatına herşeyine saygı duyarsınız o ise ağzına gelen herşeyi rahatlıkla yüzünüze söyler. Siz yalansız bir şekilde yaklaşırsınız o ilişkinizi bile yalan üzerine kurar. Siz duygularınızı her fırsatta ifade edersiniz hatta göz yaşı bile dökersiniz o kalbinizi kırmak için fırsat kollar. Siz susarsınız sizi kırdığında o daha fazlasını yapar. Bunlar böyle sürüp gider. İşte Sevgi Emek İster. Tek taraflı değil iki taraflı emek ister. Eğer her zaman tek taraf emek veriyorsa çaba gösteriyorsa o diğer taraf bir gün gelir sizin canınız acırken bile, bide kendi acıtır canınızı. 
Sevgide emeğin değerini bilen birini sevin. Sizi her seferinde sürekli kıran, size saygı ve sevgi duymayan birini değil. Sonunda üzülmemek için doğru kişiyi sevin sizi paramparça edecek birini değil. Size ait olanı sevin herkese ait olanı değil. 
Kırılıp incildikçe karşınızdaki için bişey ifade etmiyorsanız bundan sonrada etmezsiniz. Bu yüzden o emek verdiğiniz ama üzüldüğünüz sevgiden bir an önce kurtulun. Bedeli ağır olacak asla hayalleri gerçekleştiremeyecek kişiler için ömrünüzden zaman ayırmayın onlara. 
Ve her ne olursa olsun bir gün tekrar sevebileceğinizi unutmayın....

2 yorum:

Yeliz'in Keşifleri dedi ki...

Ne kadar güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık...

Lerzan Kara dedi ki...

kesinlikle öyle. Sevgi emek ve fedakarlık istiyor

Yorum Gönder