21 Temmuz 2017

Kitap Yorumu: Francesc Miralles&Care Santos '' VABESTE''

Pena yayınlarının kitaplarından olan VABESTE bitti.. Aslında hiç bitmesini istemediğim romanlardan biri oldu. Okudukça elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Sayfalar o kadar hızlı akıyor ki ne çabuk bitti diyebiliyorsunuz.
Dünyanın en güzel yeri işte tam da burası! Kitabın kapak fotoğrafında yer alan cümle. Çok farklı bir konu beklerken hiç ummadığım olaylar ile karşılaştım.

İris genç ve güzel bir kadın. Anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş. Hayatta kendini yalnız hisseden İris intihar etmeye karar verdiği sırada inanılmaz bir olay yaşayarak kendini Dünyanın en güzel yeri işte tam da burası adlı kafeye denk geliyor. İçeriye girdiğinde kafede oturan insanlar ile karşılaşıp kafedeki boş bir masaya oturur. Masanın boş olduğunu düşünerek oturduğu bir masada başkasının olduğunu sonradan farkeder. 
Güzel bir sohbete başlarlar. Eve gitme vakti geldiğinde küçük bir armağanın cebinde olduğunu görür. Çalışmayan bir cep saati ama içerisinden tik tak sesleri gelmektedir. İris yaşamında değişimler olduğunu farkeder. Aşık olan genç kadın her akşam düzenli şekilde kafeye gitmeye başlar. Kafede tanıştığı adamla sohbetleri devam eder. Taki bir güne kadar.

Bir gün evini satarak kendi hayatını yaşamaya karar verir. Aldığı bu kararı kafede tanıştığı kişiyle paylaşmak istemektedir ve kafeye gider. Kafedeki barmen eşyaları toplamıştır. Onlar içinde buradan ayrılma vakti gelmiştir.
Kafede tanıştığı adama aşık olan İris duygularını açmak için tekrar kafeye gelmişti fakat kafenin kapandığını görünce ona nasıl ulaşabileceği ile ilgili bilgi edinmek istedi.
Aradı bekledi bu sürede hayatına da devam etti. Yıllar önce genlik aşkı ile tekrar karşılaştı. Tam kafede tanıştığı kişiyi bulmuşken öldüğünü öğrendi. Hemde anne babasını kaybettiği tarihte öldüğünü öğrendi.
Tüm kafe ve kafedeki tüm insanlar diğer dünyadan gelen insanlardı. Hayatına son vermeyi düşünürken hayatını tekrar kurmayı başaran insanlar öbür dünyadan ailesinin gönderdiği elçiden başkası değildi.
Aslında kitaplar hakkında çok fazla ayrıntı vermek istemem. Yalnız bu kitap oldukça fazla güzeldi. Hiç tahmin etmediğim şekilde bitmiş olması beni çok etkiledi. Kitabı mutlaka okumanızı öneririm. Keyif alacağınızdan eminim. Kitap bittiğinde kendi hayatınızda da böyle olaylarla bir kaç defa karşılaştığınızı düşünebilirsiniz.

Bu yazıdaki içerik ve görsel Kırık Şemsiye Bloguna aittir.

4 yorum:

mary dedi ki...

Konusu çok ilgi çekiciymiş gerçekten, harika yorumlamışsınız :) Emeğinize sağlık :)

soslu badem dedi ki...

merak ettim kitabı , ilk fırsatta okuyacağım :)

Fatofotofan Tv dedi ki...

Bu tarz kitapları severim okumam lazım :)

Lerzan Kara dedi ki...

çok ilgi çekici bende okumalıyım

Yorum Gönder