12 Ekim 2016

Esansiyel Lavanta Yağı İle Çocuklarınızı Bitten Koruyun

Okullar açıldığından beri işim gereği eczanelerden çıkmadığım için velilerin en büyük sıkıntısı bit vakaları maalesef çoğaldı. Herkes mutlaka okurken bitlenmiştir :)
Anneleri en çok uğraştıran bit sorunu için özellikle yazmak istedim. Çocuğunuz bitlendiğinde hemen eczaneden bit şampuanı alarak bitleri temizlemeye başlıyorsunuz. Bit şampuanlarının içerisinde yer alan tarak ile çocuğunuzun başındaki bit ya da sirkeleri tarayıp kurtarmaya çalışıyorsunuz. Evet bit şampuanları işe yarıyor. Fakat bitleri temizledikten sonra çocuğunuz tekrar bitlenmemesi için önlemler almak için arayışa giriyorsunuz.
Önceden kafurun çocukların yakalarına çengelli iğne ile tutturulurdu. Hatta bende okurken annem sürekli iğnelerdi ense kısmıma. Yalnız kafurun kokusu oldukça keskin ve sürekli üzerinizde taşıdığınızda iğrenç bir koku oluyordu. Bende çocukken bitlenmiş biri olarak bu sıkıntıyı oldukça derinden yaşadım. Şimdilerde eczanelerde bit tokası şeklinde küçük aksesuarlar satılıyor. Ama bunlarda bir süre sonra yetersiz kalabiliyor.


Özellikle okullar açıldıktan sonra annelerin bit sıkıntısı da artınca yapabileceğiniz ve rahatça kullanacağınız tek şey lavanta yağı. Eczanelerde şuanda bit şampuanlarının yanında lavanta yağı oldukça çok satılıyor. Çünkü lavanta bit koruyucu bir özelliğe sahip.
Diyelimki çocuğunuz bitlendi. Bit şampuanı ile bitleri temizledikten sonra lavanta yağını çocuğunuzun yaka kısmına damlatabilir ya da kız çocuğu ise tokasına bir kaç damla damlatıp bitten koruma sağlayabilirsiniz.
Keskin kokusu ve bir o kadar da rahatlatıcı olan lavanta yağı çocuğunuza bit gelmesini engelleyecektir. Eğer hala bitlenmemiş bir çocuğunuz varsa bu yöntemi denemenizi tavsiye ederim. Lavanta yağına bit gelmez. Özellikle bu konuda hassas olan ebeveynler için en ideal bit koruyucu.
Bitlenme vakası ile karşılaşmış olan ebeveynler ise bitleri tamamen temizledikten sonra lavanta yağını kullanabilirler. Çocuğunuzun sağlığı için özen gösterdiğinizi biliyorum. Bit sorunu da aslında istemeyeceğiniz şeylerden biri. Fakat her çocuk hayatında bir kerede olsa bitleniyor :)
Lavanta yağını çocuğunuz her gün okula giderken bir kaç damla yakasına ya da tokasına damlatmanız tüm okul sezonu boyunca çocuğunuzun bitten korunmasını sağlayacaktır.
O zaman bitsiz günler diliyorum :)

Bu içerikteki yazı ve görsel Kırık Şemsiye Bloguna aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder