18 Temmuz 2016

Her Şeyden Uzak Allah’a Yakın Olduğun Yer Umre

Müslümanlığın, bildiğimiz üzere beş şartı vardır. Bunlar; kelime-i şahadet getirmek,namaz kılmak,zekât vermek,oruç tutmak ve hacca gitmektir. Şahadet getirmek dışındaki şartlar, dinin inanç esaslarına dair olmayıp, davranışsal, ibadetsel şartlardır. Hacca gitmek, Müslümanlığın gereklerini tam anlamıyla yaşayarak Allah’a yakın olmak için çok gereklidir. Olanağı olan herkes, hac zamanında Allah’a ibadet etmek için Mekke’de bulunmaktadır.

Hac zamanı, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Müslümanlar, tek çeşit ve ihram denilen bir örtüyü giyerek Allah’ın huzuruna çıkıp, ibadet eder. Arafat Dağı’nda vakfeye durmak, Kâbe’yi tavaf etmek,Safa ve Merve arasında sa’y yapmak bu ibadetin en önemli kısımlarını oluşturur. Hac ibadeti için bellibir zaman ve yapılması gereken şartlar olduğundan, Hac ibadeti için alternatif çözüm olarak Umre Turları son zamanlarda revaçta ve çok talep görüyor. Hacca gitmek, Hac ayları denilen zaman diliminde ve ihram giyilerek yapılır. Belirlenmiş aylar dışında Hac ibadeti ve ihram giymek sadece Umre’de kabul edilir.
Hac, özel zamanında şart olmamakla birlikte Umre ile birlikte de yapılabilir. Umre, belirli bir vakte bağlı olmadığı gibi, usulüne uygun ihrama girdikten sonra tavaf ederek Kâbe’yi ziyaret etmek ve bazı dini görevleri yerine getirmek suretiyle yapılan bir ibadettir. Umre’de şeytan taşlama, kudüm/veda tavafı, kurban kesmek, Arafat/müzdelife vakfeleri, Cem-i Takdim ve Cem-i Tehir yoktur. Böylelikle,
Hac için zamanında gidemeyen ya da Hac şartlarını tam anlamıyla yerine getirmek için sağlığı uygun olmayan kişiler çoğunlukla Hac ibadeti için Umre turlarını tercih ediyor. Çok çeşitli firmaların düzenlediği Umre Turları için yaptığım araştırmalar sonucunda uygun fiyatlı olduğundan Semerşah Turizmi ilk seçenek olarak düşünmenizi tavsiye ediyorum. Uygun fiyatlı olmasının yanında her şey dâhil fiyatları, taksitli ödeme olanağı, lüks otellerde konaklama, Türkiye genelinden rezervasyon yapabilmeniz ve Semerşah Grup güvencesi ile seyahat etmeniz diğer turlardan farklı bir hizmet anlayışıyla birlikte güven vermektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder