5 Haziran 2016

Ben miyim Kurban?

Mona Kitap ile tanıştığım Ben Miyim Kurban isimli kitabın içindekiler bir kadın olarak insanın yüreğini alıp bambaşka yerlere götürüyor. 16 yazarın kadına şiddet ile ilgili yazmış oldukları yaşanmış hikayeleri anlatan bir kitap.
İçerisinde beni derinden etkileyen bir kaç tane hikaye mevcut. Bu da olur mu ya diyerek hikayenin sonuna ulaşma isteği. Kadınlar, kadınlarımız... Baktığımızda kadına şiddet uygulayan bireyleri de bir kadın yetiştiriyor. Ama onlar bunu bile kabul etmekten aciz.
Bir kadının ruhunu öldürmek kadar canice bişey olamaz. Kadın demek hayat demek aslında fakat bunu kabul etmek istemeyen o kadar iğrenç canlılar var ki terör estiresim geliyor.
Kitabın içindeki hikayeler okuduğunuzda sizleri de çok etkileyecektir. Ülkemizde her geçen gün artan kadına şiddet ve kadın cinayetleri sebebi her ne olursa olsun açıklama yapılacak bir durum değil.
Kitaptaki 16 hikaye yaşanmış hikayelerden oluşuyor. Ülkemizde defalarca karşılaştığımız hikayeler aslında. Kadın hayatta en değerli canlılardan biri ama bunu kabul etmek istemeyen zihniyetler yok olmayı da göze almak zorunda.

Beni en çok etkileyen hikayelerden biri olan Körebe hikayesi özellikle son zamanlarda haberlerde karşılaştığımız hikayelerden biri. Çocukluktan ergenliğe kadar geçen sürede bu tarz yaşamları olan kişiler ülkemizde mutlaka var ve olmaya da devam ediyor. tek tavsiyem susmayın kadınlar. Bir kadın susmadığında diğer kadınların da yanınızda olacağını bilin. Her ne kadar kadın kadını çekemese de yapılan en iğrenç şeyde bile mutlaka tek yürek olmasını biliyoruz.
Ülkemizde yaşanan bu kadın şiddetinin önüne geçmeye çalıştıkça her yıl biraz daha artıyor. Buna ne zaman dur diyeceğiz ne zaman son bulacak bilinmez. Elleri kesilmiş cinayet haberleri, çocuğunun önünde öldürülmüş kadın cinayetleri, sokak ortasında dövülen kadınların halleri, küçük yaşta tecavüze uğramış kadın psikolojisi ve bir çoğu lütfen artık kadınlarımızı üzmeyelim. Şiddet olunca elinize ne geçiyor sanki üzüntüden başka.
Unutmayın kadına şiddet uygulayanlar ve bu sadece el kaldırmak değil farklı yollarla şiddet uygulayanlar sizi bu dünyaya getiren ve nefes almanız için 9 ay of demeden taşıyıp sonrada büyütüp hayata hazırlayanda bir kadın.


Bu içerikteki yazı ve görsel Kırık Şemsiye Bloguna aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder