20 Mayıs 2016

Küçükyalı Çocuk Esirgeme Kurumunu Bloggerlar İle Ziyaret Ettik

Geçtiğimiz cumartesi 14 mayıs' ta iki ay öncesinde çalışmalarına başladığımız bir sosyal sorumluluk projemizi blogger arkadaşlarım ile gerçekleştirdik. Aslında bu çalışmayı yine bir blogger etkinliğinde dile getirmiştim. Etkinliğin bittiği günün akşamında hemen bizlerle olmak isteyen blogger arkadaşlarımız ile internette bir araya geldik. Çocuklar için neler yapabiliriz diye konuşmaya başlarken bize öncelikle ziyaret etmemiz gereken bir kurum gerekiyordu.
Neyseki projede dahil olan arkadaşlarımız semtlerine yakın bir çocuk esirgeme kurumu ile görüştü ve çalışmalarımıza başladık. Çocukların ihtiyaçlarını belirleyip neler yapabileceğimizin derdine düştük.
Bu sosyal sorumluluk projemizde bizlerle olabilecek firmalarımız ilede iletişime geçip durumu onlarla paylaştık. Sağolsunlar birçok firmamız bizlere olumlu dönerek yalnız bırakmayacağını belirtti.

14 mayıs tarihi yaklaşırken çocuklarla bir kahvaltı organizasyonu yapmak isteğimiz artık kesinleşmişti. Geriye kalan sadece çocukların ihtiyaçlarıydı. Kurum yetkilisi ile sürekli diyalog halindeydik arkadaşlarla.
Kurum için istediğimiz kitap, kıyafet, temizlik malzemesi, gıda malzemeleri, oyuncak ve diğer malzemeleri kargo ile önceden firmalarımız göndermişti. Çocuklarla kahvaltı yapacağımızdan diğer kahvaltılık malzemeleri de bizler yanımızda götürdük. Herkes bişeyler yapıp getirdi.

Küçükyalı çocuk esirme kurumu ve sevgi evi çocukların ev ortamında yaşaması için dairelere bölünmüş bir kurum. Her çocuğun annesi babası var. Bunun yanı sıra kaldıkları evde başlarında duran anneleri var. Haftaiçi hem anne ve hem öğretmen ile beraber ev içerisinde oluyorlar. Gündüz okula gidip akşam evlerinde kalıyorlar. Evdeki anneleri onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. 6- 7 kişilik evlerde kalarak ev ortamını yaşamaya çalışıyorlar. Anne ve babaları istedikeri zaman çocukları görebiliyor. Bunun yanı sıra çeşitli etkinliklere giderek sosyalleşiyorlar. Kurum yöneticileri bu konuda oldukça hassas. Bizler haftasonu gittiğimiz için hafta içi kurumda olan öğretmenlele görüşme imkanı bulamadık. Her bir çocuk kendine göre başarılı aslında.
Evlerinin içinde yatak odaları, bilgisayar odaları, salonu ve mutfağı var. Aynı bizlerin yaşadığı ev ortamı. Biliyorum şimdi diyorsunuz ki yine bişey eksik. Evet sevgi eksik. Anne baba sevgisi eksik.


İşin aslına gelirsek; ben bu ziyarette çok kötü oldum. Bayağı etkilendim. Birde tekrar şükrettim. Bir aileye sahip olduğum için. Anne baba sevgisini tadabildiğim için. Evet kurumdaki her bir çocuk aile sevgisine ihtiyaç duyuyor. Şöyle bir durumda vardı. Devlet bu çocukların anne babalarına para vermek istiyor. Çocuk bakımları için. Diyorki bu çocuğun bakım parasını sana vereyim al evinde bak. Anne baba sevgisi görsün diyor. Ama bu anne babalar ne yapıyor? Belki inanmayacaksınız ama çocuklarını yanlarına almak istemiyorlar.
İşin aslı bu çocukların ne kitaba, ne oyuncağa, ne çikolataya ne de kıyafete ihtiyacı var. Sadece ihtiyaç duydukları tek şey SEVGİ.
Parayla satın alınamayacak ve anne babanın dışında kimsenin bir çocuğa veremeyeceği sevgiye ihtiyaçları var. Kimisi gelip sarılıp unutmayacağım seni diyor. Kimisi ergenliğin verdiği etkiyle hırçın. ama tek eksikleri gerçekten SEVGİ.
Ne tuhaf demi evimizde öpüp kokladığımız çocuklarımızın dışında bir kez sevgiyle gülümseyen anne kokusuna ihtiyaç duyan birçok çocuk var. Kaldıki anne babası olan çocuklar bunlar.
Vicdanım yüreğim o gün darmadağın oldu. Ben böyle çocuk için deli divane olan bir insan değilim. Fakat her kadın gibi benimde içgüdüsel olarak çocuklara karşı hassasiyetim var. Ben o çocukların yanında bir yandan kendimi şanslı hissederken bir yandan da kendimi eksik düşündüm. Eksik düşündüm çünkü bu çocuklara sevgiden başka verilecek hiçbir şey yoktu. Ama bende bir yere kadar sevgi verebilirdim. O an annelerini babalarını alıp karşıma bağırasım geldi her birine. Onları da anne baba sevgisinden mahrum bırakmak geldi içimden.

Blogger arkadaşlarımızla düzenlediğimiz bu sosyal sorumluluk projemizde bizlere destek olan tüm firmalarımıza çok teşekkür ederim. Gerçekten sağduyulu ve bu projede severek yanımızda olan firmalarımız var. Bu projemizde yine bizlerle olmak isteyen birçok blogger arkadaşımız oldu. Dışarıdan birçok insan bizlere sorular sordu destek olabilmek için. ufak tefek ne gerekiyorsa yapmaya çalıştık.

Bizlerle beraber olan tüm blogger arkadaşlara da ayrıca teşekkürler. Bir sonraki sosyal sorumluluk projemizde görüşmek üzere :)

Sponsor Firmalarımız;

Kurumsal Giyim Firması
Bisiklet- Gönüllü

Bu içerik yazısı Kırık Şemsiye Bloguna aittir. Görseller etkinliğe katılan bloggerlar ile ortaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder