21 Nisan 2016

Kadın ve Erkek İlişkileri Üzerine #6- Kıskançlık

Erkek kıskanç olmalı sevdiği kadına bunu belli etmeli, kadın kıskanç olmalı sevdiği adamı kendi gözünden bile sakınmalı. Yok arkadaş öyle bişey :)
Kıskanç kadın ya da adamla beraber olmak, bir ilişki yürütmek oldukça zordur. Kıskançlık neden gelir? Herkesin dediği gibi çok sevmekten. Bazısı güven mevzusu yapar bunu. Aslına bakarsanız küçük kıskançlıklar hem erkeğin hem de kadının hoşuna gider. Aşırıya kaçıldığında hayatı zindan eden bir şeye dönüşür. 
Kıskanç bir kadınla beraber olan erkek, o ilişkide çok fazla durmaz. kaçacak yer arar. Düşünsenize aşırı kıskanç bir kadın, erkeği iş arkadaşlarından, sosyal çevresinden ve ailesinden kıskanıyor. Sonucu sürekli kavga. Diğer tarafa dönelim; kıskanç bir erkekle beraber olan kadın ise yanmıştır onun devreleri. Onu giyme, buraya gitme, bunu yapma, onunla konuşma, bensiz dışarı çıkma, kimseye selam verme vs. bir dünya kısıtlama.  hayatınızın kabusu başlıyor.
Arada olan kıskançlıklar ve tatlı sürtüşmeler her ilişkide olmalı. Buna bişey dediğimiz yok. Hatta ilişkiyi renklendiren bir yapıda oluyor. Fakat aşırıya kaçan kıskançlıklar insanı hayatından bezdirebiliyor. Hayattan tat almamaya başlıyorsunuz. Sürekli birinin boğazınızı sıktığını düşünüyorsunuz. Az miktar kıskançlık güzeldir fakat bunu böyle işkenceye çevirmek her iki taraf içinde zulüm.
Açıkçası ben çok kıskanç bir insan olamadım. Karşınızdakine güvenmeniz gerektiğini anladığınızda kıskançlık unsuru ikinci plana atılıyor. Bazen hoşunuza bile gidebilir kıskandığınızda. Çünkü beraber olduğunuz insanı diğer insanlardan kıskanıyorsanız gerçekten diğer kişilerin de kıskanacağı bir ilişkiniz var demektir.
Kimine göre de kıskançlık ve bunun aşırı olanı kişinin kendine güvensizliği olarak algılanır. Geçmişinde yaşadığı deneyimlere baktığınızda güven probleminin olduğunu anladığınız kişiler aşırı kıskanç yapıdadır. Nefes aldırmaz adeta. Herşeyi geçmişte yaşadığı bir olaya bağlar ve bu durumda sizide yargılamaya başlar. 

Küçük tatlı kıskançlıklara bişey dediğimiz yok fakat aşırı kıskanç tavır takınarak birbirinizden soğumaya da hiç gerek yok :)
Kıskançlığın aşırı boyutlara ulaştığı ilişkiler maalesef bitmeye mahkum. Kıskançlığın neden kaynaklandığını öğrenmeniz ilişkiniz için daha olumlu kararlar almanıza yardımcı olabilir. Kimisi kıskançlıktan bayılacak duruma gelebiliyor. Hal böyle olunca hem kadın hem de erkek o ilişkiden kaçabilmek için her yolu deniyor.
Aşırı kıskanç olmaktansa biraz pozitif düşünmelisiniz. Tamam çok kıskanıyor olabilirsiniz ama unutmayın kıskandığınız kişi sizinle beraber. Onca insanın arasından sizi tercih ettiyse kıskançlığı da dozunda yapmanız sağlam bir ilişki temeli oluşturabilir.

NOT: Aşırı hastalık derecesindeki kıskanç insanlardan özellikle uzak durun. Dozunun ayarlanamadığı kıskançlık krizleri her iki tarafa oldukça zarar verir. Hayatınızın ellerinizden gittiğini anlarsınız. Bu yüzden bu tarz kıskançlık krizlerinde önce kişinin geçmişine bakın sonrada oradan ufak ufak uzaklaşın :) 

Bu yazı Kırık Şemsiye Bloguna aittir. Görsel internetten alıntıdır.

1 yorum:

didemika bir deli bir dolu dedi ki...

Merhaba;
Her şeyde doz ayarı önemli değil midir zaten ?
Emeğine sağlık

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun ...
Tüm çocukların ve yüreği çocuk kalanların bayramı mutlu , kutlu olsun ..

Sevgiler

Yorum Gönder