19 Nisan 2016

Devlet Hastahanelerinde Palyatif Bölümü

Son bir aydır hastahanelerle ilgili birçok şey yaşadım. Sağolsun babaannem rahat durmadığından sürekli hastahaneye taşınır oldum. Malum bizden başka kimseninde umrunda olmadığı için iş başa düşüyor ve ben hastahane kapılarında uğraşıp duruyorum. 
Bundan iki ay önce düşerek kalça kemiğini kıran babaannem şuanda mecburiyetten yatıyor. Yaşı itibari ile maalesef ameliyat olma şansı yok. 89 yaşında Alzheimer hastası kendisi. Zaman zaman evin içinde bizi kitlemeye varan ya da gece evden çıkan atraksiyonlar yaşamadık değil. Bütün gün evin içinde muhtarcılık oynadığımızda oldu. Yaşlılık zor zanaat azizim Rabbim kimseyi elden ayaktan düşürecek konuma getirmesin.
kalça kemiği kırık babaannem yeme bozukluğu ile de karşımıza gelince hastahane yolları bize göründü. İlk hastahane maceramız her zaman acilde başlıyor. O acile gelen giden hastanın haddi hesabı yok. Önce bir serum takıyorlar sonra bekliyorlarki serum bitsin.
Babaannemide acile kaldırdığımızda yeme bozukluğundan ötürü 2 ünite serum aldı. Bu işlem acilde yapılırken hasta hem kalçadaki çatlak hem de değerleri düşük olduğundan hastahanenin Palyatif Bölümüne alındı.
Devlet Hastahanelerinin bazılarında yer alan bu Palyatif bölümü artık yaşam ile bağlantısı zayıf olan ve ağır evde tedavi edilemeyecek hastaların yatırıldığı bölüm. Bunun yanı sıra bu tarz hastaların yanında duranlar için eğitici bir bölüm diyebiliriz. Hastadan çok hasta yakınına psikolojik destek verme amaçlı ve hasta yakınının hastaya nasıl bakılması gerektiği konusunda bilgi veren bir bölüm. Açıkçası her hastahanede olması gereken bir bölüm desek tam yeridir. Hastanızı Palyatif Bölümüne servise çıkardığınızda mutlaka yanında refakatçi olması gerekiyor. Bölümün hemşireleri hastanın sadece ilaç takibini ve hastaya bakımı takip edebiliyor. Geri kalan herşey hasta yakınına ait. 
Hastanın yemek yemesi, hastanın altının temizlenmesi,hastanın eğer sonda takılıysa bunların takibi, hastaya ilaç verilmesi ve hastanın tüm ihtiyaçlarını refakatçisi yapmak zorun. Bu arada herşeyi de öğrenmiş oluyorsunuz.

Ben biraz fazla meraklı olduğumdan diğer hastalarada neler yapıldığını örendim. Damar yolu açmak hariç her türlü işlemi gerçekleştirir oldum :)
Babaannem bir haftalık yoğun bakım macerasından sonra Palyatif Bölümüne alınınca iş başa düştü ve ben refakatçilik görevimi üstlendim. Şuanda burundan mama ile besleniyor. Altında bezi ve sondası ile sürekli yatar pozisyonda. Ayrıca birde yatak yaraları oluşmaya başladı. bu durumda tizi bir bakım şart. Hem önceki rahatsızlıkları hemde bu son durumları bayağı ilerlemiş durumda.
Palyatif Bölüm aslına bakarsanız hasta yakınına yönelik bir servis fakat insanlar maalesef bölümün asıl amacının dışına çıkmayı seviyorlar. Yoğun bakımdan çıkan hastaların bakımında özen gösterilmesi gerekirken daha çok hemşireler yapması gerekmiş gibi bakıyorlar bu bölüme. Halbuki bu servisten sonra eve çıkan hastanın nasıl bakılması gerektiğinin eğitimi alınan servis diyebiliriz biz buna.
Ülkemizde bu tarz hastalar oldukça fazla ve gün geçtikçe de artacak. Hastalarınıza refakatçi olacak olan kişilerde seçici olmanızda fayda var. Çünkü eve çıkardıktan sonra işiniz bitmiyor. Bakımın devamını getirmek zorundasınız.

Bu yazı Kırık Şemsiye Bloguna aittir. Görsel İnternetten alınmıştır.

10 yorum:

Sosyalannem dedi ki...

Çok geçmiş olsun canım Rabbim çektirmesin demekten başka bir şey kalmıyor.

Esra Hanedan dedi ki...

teşekkürler kuzu :/

Zencefil Tasarım Evi dedi ki...

Allah yatana da bakana da sabır versin. Çok zor bilirim. Biz de anneanneme bakmıştık. O süreçte hastaya bakana verilen destek gerçekten çok önemli.Çok çok geçmiş olsun

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Çok geçmiş olsun sabır gerektiren bir süreç her ikinize de sabırlar diliyorum canım. Ne mutlu ona ki böyle tatlı bir toruna sahip

Belgin Guven Takunyacioglu dedi ki...

canım geçmişler olsun, ben de uzun süre bakmıştım anneciğime zor bir süreç bilirim

Deneyimli Anne dedi ki...

Çok geçmiş olsun, hastalığın her türlüsü zor bu daha da zor. Allah yardımcınız olsun. Bu bölümü ilk kez duydum, hasta yakınlarının bu bölümlere ihtiyacı var gerçekten. Keşke devlet diğer konularda da yardımcı olsa maddi manevi. Çünkü bu tür hastaların bakıma ihtiyacı var ve bakımları da zor. Tek kişiye yıkılmasa bu tür hastalıklar kimse de mağdur olmasa! Allah yardımcınız olsun, babaannenin de sizin de.

Esra Hanedan dedi ki...

teşekkür ederim canım :)

Esra Hanedan dedi ki...

evet bu konuda hasta yakını daha çok desteğe ihtiyaç duyuyor :/

Esra Hanedan dedi ki...

teşekkür ederim :/

Esra Hanedan dedi ki...

sağol canım :)

Yorum Gönder