26 Mart 2016

Kadın ve Erkek İlişkileri Üzerine #5 - Şiddet

Kadın ya da erkek kime sorsanız hepsi şiddete karşı. Fakat her gün, günlük hayat olsun haberler olsun sürekli kadına şiddet gündemde. Harika başlayan ilişkinizde zamanla oluşan tahammülsüzlük kimisini şiddete yönlendiriyor. Günümüzde kadını da erkeği de sürekli şiddet halinde. Çünkü tamammül yok artık.
Eskide kalan ilişkiler, genel olarak ne olursa olsun susulması gereken ve ortalığa yayılmaması gerekiyor diye düşünülürdü. Şimdi herkes apaçık yaşıyor. Evinde bir problem olsa kapı komşusu zaten herşeyi biliyor :)
İkili ilişkilerde şiddet sadece kuvvet kullanılarak yapılan birşey değil. Sözle yapılan psikolojik şiddette şiddet sayılıyor gözümde.
Kadına el kalkmaz düşüncesini bir türlü erkek çocuklarına empoze edemeyen anneler hergün hayatlarına kahrediyordur tahmin edebiliyorum. Fakat bu annenin elinde olan bişey değil. Çocuk babadan ne görüyorsa bir zaman sonra yapmaya başlıyor. Aynı şekilde eğer kız çocuğu annesinden babasına saygı görmüyorsa ileride eşine de saygı göstermeyip duygusal olarak eşine şiddet uyguluyor.
Kimse istemiyor şiddet görmeyi. Gözünün morarmasını, teninin ağır darbelere maruz kalmasını, çocuklarının önünde küçük düşürülmeyi. Fakat buna dur diyemeyen o kadar çok kadın var ki bunları hepimiz biliyoruz.
Şiddet sadece fiziksel bir şey değil. En ağırı sözle şiddet. Çünkü ruh inciniyor. Ruh kırılıp kalbim tamirini zorlaştırıyor. Şiddet gördüğünüz insana nasıl sevgi besleyebilirsiniz?

Geçenlerde yine bir arkadaşım eşinden aşağılayıcı sözleri yıllarca duyduğunu söyledi. Tabi ben şok ben iptal :) Bedenine zarar vermediğini fakat ruhunu ona karşı sevgisizleştirdiğinden bahsetti. İşte en acısı da bu. Sevgi ile bakamadığınız adamın laflarını her gün çekiyorsunuz.
Bir ilişkide şiddet noktasına gelindiyse bana göre o ilişki kangren olmuştur. Kesip atmanız gerekir. Sorgusuz sualsiz geçmişe bakmadan,yaşadıklarınızı hiçe sayarak, sıfırdan bir hayatı yaşamaya karar vermeniz gerekiyor diye düşünüyorum.
Günümüzde bir hayvana bile şiddeti reva görmezken insana nasıl görebiliriz. Şiddetin fiziksel ya da duygusal hiçbir açıklaması yoktur.
Kadına şiddet kadar ülkemizde erkeğe de şiddet uygulanıyor. Sözlü ya da fiziksel olarak uygulanan bu şiddet her canlıya zarar veriyor.
Şiddetin olmadığı yer yok. Her gün televizyonda dizi ve filmlerde bile şiddet var. Çocuklarımıza bunları nasıl gösteremeyiz ki? Her yerdeler.
Tarafsız yaklaşmaya çalışıyorum bu şiddet unsuruna ama ülkemizde kadının gördüğü şiddeti başka hiç bir ülke kadınları görmüyor. İlla birinin ölmesi gerekiyor ayaklanabilmek için.
İlişkinize şiddet karıştıysa kaçın oradan. Fiziksel ya da duygusal olmasına gerek yok. Şiddetin adı şiddettir. Başka bir açıklaması olamaz.

NOT: Bir ilişkiye şiddet unsuru dahil olduysa o ilişkiden hayır gelmez. Evli ya da bekar hiç farketmez. Evli ve çocukluysanız çocuklarınızı şiddetin bulunduğu ortamda yetiştirmeyin. Bekarsanız da şiddet gördüğünüz ilişkiyi anında orada bırakın derim. Unutmayın sizden bir tane var. Sizden bir daha dünyaya gelmeyecek bu yüzden hayatınızı üzen size şiddet uygulayan her türlü insanı hayatınızdan yokedin. Yoksa yok olan siz olursunuz.

2 yorum:

Her Şeyden Konuşmalı dedi ki...

Ellerine sağlık. Çok güzel yazmışsın.

Sena Dursun dedi ki...

Allah korusun bu tarz öküzlerden :)

Yorum Gönder