4 Şubat 2016

Her İş Aşkla Yapılmalı Şekilli Meyveleri Türkiye'ye Tanıtan İsmail Yanarateş ile Ropörtaj


İsmail Yanarateş kimdir? 

Yaklaşık otuz yıldır, doğa ile içeyim. Peyzaj ve tarım ile ilgileniyorum. Bu alanlarda faaliyet gösteren firmalarımız var. Yeni teknolojilere merakım var. İşim ile ilgili çıkan gelişme ve yenilikleri yakından 
takip eden biriyim. Şekilli meyveleri uzak doğu ziyaretlerim esnasında görmüştüm. O esnada 
Yurtdışından bu konuda bir talep geldi, üretmemizi istediler ürünleri. Zaten hali hazırda Adana –
Osmaniye de sebze ve meyve üretimi yapıyorduk. Ar- ge yatırımlarımıza yeni bir strateji ile ekleme 
yaparak çalışmalarımıza başladık. Ve nihayet gördüğünüz gibi ürünlerimizle buradayız. 


Katkı maddesi kullanıyor musunuz? 
Kesinlikle hayır. Üretmekte olduğumuz Şekilli meyveler GDO lu değildir. Üretim öncesinde veya 
sonrasında, sağlığa zararlı herhangi bir ilaç veya yöntem kullanmamaktayız. 
Diğer meyvelerden farklı olarak, yetiştirme esnasında, belirlediğimiz takvime uygun dönemlerde, 
meyveleri özel kalıplarımıza alarak şekil vermekteyiz. 


Elinizde kaç çeşit meyve var? 
Ana ürün olarak üç kalemde üretim yaptık. Karpuz- limon- salatalık. Bu ana kalemlerin kırılımları var. Karpuz küp ve kalp, limon kalp, salatalık ise kalp, yıldız, çiçek şeklinde. 

Satışı fiyatı nedir? 
Özel üretim olduğu için, ön siparişle üretim planına alıyoruz. Karpuz haziran ayında üretimi bitecek. 
Şimdiden sipariş alıyoruz. Ekonomiye katkısı katma değeri düşük bir ürüne, yatırım yaparak katma değeri yüksek bir ihracat ürünü haline getirebiliyoruz. 

Kimler nerede kullanabilir? 
Özel ve farklı bir hediye. Örneğin Yurtdışına çıkarken hediye olarak vermek isteyen birkaç talep oldu. Bunun için özel kutularımız var, orijinal bir hediye. Hem Adana karpuzu hemde şekilli bir karpuz. Yine organizasyon firmaları talep ediyor. Davetlerde gördüğünüz gibi şık sunumlar hazırlıyorlar. Şekil vermek kalıp kullanılıyor, bu şekilde firede oluyor. Burda salatalık kalıpsız hem şık. Otellerde, pastanelerde, şık davetlerde tercih ediliyor. Bazı marketlerde sınırlı sayıda yer alacak. Evlerinde de lezzetli tariflerini şık sunumlarla bir araya getirmek isteyen son tüketicilerde bu ürüne sahip olabilecekler. 


Şekilli Karpuz 

Sıcak mevsimlerin vazgeçilmez meyvelerinden biridir karpuz. Karpuzun, elektrolit bakımından zengin ve karpuza kırmızı rengini veren likopenin kanser riskini azaltması ve göz sağlığını korumaya kadar pek çok faydası vardır. Bunların yanısıra, C vitamini bakımından zengin olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırması ve cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruması karpuzun pek çok faydasından birkaçıdır. 

Şekilli Salatalık 
Salatalık kabakgiller ailesine üye bir meyvedir. B vitamini bakımından iyi bir kaynak olan salatalığa, dikkat dağınıklığı, kansızlık, unutkanlık gibi şikayetlerin altından ağırlıklı olarak B vitamini eksikliğinin yer aldığını düşünürsek, öğünlerde yer verilmesi gereken gıdalardan biridir diyebiliriz. 
%96 sı su olan salatalık, K vitavimi deposu ve aktioksidan özellikleri bakımından özellikle güzellik, gençlik ve detoks tariflerinin vazgeçilmezidir. 

Şekilli Limon 
Limon, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran yiyecekler arasında en sık tavsiye edilenidir. Yüksek oranda C vitamini ve askorbik asit içeren limon, karaciğer fonksiyonunu geliştirmek ve toksinlerden kurtulmak için oldukça etkilidir. 
C vitamini eksikliğine bağlı rahatsızlıkar da, C vitamini deposu olan limon, aranan gıdalar arasındadır. Limonun faydaları arasında; Karaciğeri ve bağırsakları temizlemesi, beyin sağlığını korumaya etkisi, anti bakteriyel özellikleri, antioksidan özellikleri ve yine kansere karşı koruyan bileşenler içermesi ve göz sağlığına faydalarını sayabiliriz.

3 yorum:

NİHAN KEÇECİ TALİ dedi ki...

şekilleri çok güzellll :) nereden ulaşabiliyoruz tatlım satış için

Esra Hanedan dedi ki...

şimdilik www.shapedfruit.com adresinden satın alınabiliyor canım :)

Sena Dursun dedi ki...

En kısa sürede sipariş verilmeli

Yorum Gönder