7 Ekim 2013

Karin Karakaşlı Kimdir ?

Daha önce buradaki yazımdan yazarın okuduğum ilk kitabından bahsetmiştim bugün de yazarı daha yakından tanıma fırsatımız olacak.

Karin Karakaşlı

kkarakasli
Çağdaş edebiyatımızın genç kalemlerinden Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Kültür-sanat sayfası editörü olarak çalıştığı Agos gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri, incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın Can Kırıkları (2002) ve Başka Dillerin Şarkısı (1999) adlı öykü kitaplarının yanı sıra Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005) adlı bir romanı ve köşe yazılarını topladığı Cumba (2008) adlı bir kitabı bulunuyor. 1994 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazanan ve 1998 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen yazar, ayrıca Anita Brookner’ın Özel Bir Görüş ve Peter Esterhazy’nin Hrabal’ın Kitabı adlı kitaplarını (Telos Yayınları) Türkçe’ye çevirdi. Bütünüyle gözden geçirilerek, Günışığı Kitaplığı tarafından yeniden yayımlanan gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca, Karakaşlı’nın 1997 Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülerek yayımlanmış ilk kitabıdır. Yazarlarından biri olduğu araştırma kitabı Türkiye’de Ermeniler, 2009’da yayımlandı. İstanbul’da yaşayan yazar, Yeditepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Yazarın kitaplarına ulaşmak için Günışığı Kitaplığı ziyaret edebilirsiniz..Ayrıca  sosyal medyada yayınevini takip etmek ve yeni çıkan kitaplara da göz gezdirmek için 

adreslerindende ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder