16 Ağustos 2013

Shea Butter

Alerjik bir cilde sahip olunca herşeyi deneme yanılma yöntemiyle hangisinin iyi hagisinin cilde yarayıp yaramadığını bulmak zorunda kalıyor insan.
Bende onlardan biri olduğum için özellikle parfüm oranı yüksek ürünleri kullanamıyorum.
Bugün kışın daha sık kullandığım shea butter 'dan bahsetmek  istiyorum.

Yine Doa Kozmetik 'ten geçen yıl alışveriş yapmaya başladığım bir ürün.Özellikle merak ederek almıştım ve alerjik bir cilt olduğumdan sürekli bişeyler alıp kullanamamaktan bıkıyorum :)
Shea Butter gerçekten severek kullandığım bir ürün.kışın soğuk havada koruyucu özelliği çok fazla ve kışın bile eller ve ayaklar nemli kalıyor aşırı kurumaya maruz kalmıyorum.Ndense İstanbul'da 2 kış çok soğuk geçmeye başladı kurtarıcımda bu ürün oldu.Kokusu yok ayrıca ürünün buda ayrı bir güzellik.Zaten normalde Shea yağı saç bakımda cilt bakımda kullanılan bir yağ.Bu yüzden bu yağın faydalarını anlatmakla bitiremem.Ben çok memnun kaldım eğer kışın ellerinizde soğuktan dolayı kuruma çatlama oluyorsa mutlaka deneyin ben ayrıca dudak balmı olarakta kullanıyorum :))

Birazda bilgi :
Shea Butter (karite yağı) Karite (shea) ağacının meyvesinden elde edilen katı formda bir yağdır.
Karite ağacı, tropikal Afrika ağacıdır 12,5 ile 25 metre uzayabilen bu ağaç ceviz büyüklüğünde meyveler verir. Ağacın meyve vermesi için 25 yıl gerekmektedir. Ortalama 250 sene ömrü olan bu ağaçlar genellikle kendiliğinden büyürler.
Özellikle Burkina Faso ve Gana’da kadınlar tarafından toplanarak işlenen Karite meyvesinin hasatı yapıldıktan sonra yemişleri kurutulur, bu yemişler ince bir macun haline getirmek için öğütüldükten sonra elde edilen macun Karite Yağı (shea yağı) haline gelir.
Shea yağının hücre yenilenmesini hızlandırdığı ve yumuşakcık, elastik bir cilt görünümü sağlar. Ciltte koruyucu bir tabaka oluşturarak cildin nem dengesini sağlar.
Shea butterin tahriş azaltıcı özelliği vardır, yara izleri, egzema, yanık, ciltteki pullanma ve döküntüler, çatlaklar, kırışıklıklar üzerinde etkileri bilinmekte ve bu özellikleri sayesinde kadınlar tarafından kullanılmaktadır.
Shea butter yani karite yağı cilt tarafından çok hızlı emilir. Shea ultra viyole ışınlara karşı doğal bir güneş koruyucudur spf 3 civarında bir koruma sağlar.
Shea butter çok iyi bir dudak nemlendiricisidir. 
Saç bakımında ideal yağlardan birisidir, yıpranmış saçları derinlemesine nemlendirerek, saçların kırılmasını ve koparak dökülmesini engellemeye yardımcı olur.(Doa Kozmetik sitesinden alıntıdır)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder