16 Temmuz 2013

Tatil Güncesi 2 " Halil Esen Zeytincilik"

Edremit ve çevresinde olupta zeytinsiz olmaz hani. Dün akşam üzeri istakoz gibi yandıktan sonra şöyle bir çevreye bakalım dedik. Malum yemesine düşkün bir ailen olunca aklına düşen yemek fizanda olsa yine de gidilip alınır.
Tatile geldiğimizden beri burda her yer zeytin her yer zeytin yağı.
Akçay da hakimiyeti kurmuş olan Halil Esen zeytincisine bizde ayağımızı bastık.
Açıkçası zeytin sevmeyen varsa bu taraflara şöyle bir gelsin ve zeytinle neler yapılıyor ve lezzetine baksın. Bildiğimiz klasik sabah kahvaltısı menüsü olan zeytin Akçay da çeşit çeşit.
Halil Esen zeytin fabrikası bulunan bir abimiz  ayrıca babadan oğula geçen bir yapıda. Bizim alışverişe gittiğimiz sırada en küçük Halil Esen lede tanışma imkanımız oldu.

O marketlerden alınıpta yediğimiz zeytinleri buraya geldiğimizde beğenmiyoruz. Normalde zeytinyağınin tuhaf bir kokusu vardır fakat Akçay daki zeytinyağlarının öyle bir kokusu yok ve acayip lezzetli doğal.
Benim en çok hoşuma giden ve lezzetini merak ettiğim zeytin reçeli oldu. Herşeyin reçeli yapılırken zeytinle reçeli birleştirmek başlangıçta tuhaf geliyor.
Reçeller zeytin reçeliyle sınırlı değil. Zeytinle yapılan zeytin salatalarıda mevcut.

Zeytinyağ şişeleri de bir o kadar ilginç. Lezzet bakımından muhteşem olan zeytin yağlarıda şişeleriyle de göz dolduruyor.


Fiyat olarakta buralar İstanbul dan çok uygun. 1 lt zeytinyağı 8 tl. Marketlerden aldıklarımız fiyat olarak yüksek. Köylere gidipte alışveriş yaptığınızda daha ucuza da bulabiliyorsunuz.

Bunlar da diğer reçelleri henüz tadına bakamadım tabiki ama lezzetli ve değişik bir tat olacağını biliyorum.
Halil Esen zeytincilik Akçay da Zeytinli Köyünde. Ayrıca buradaki köyler henüz bir değişime uğramamış. İnsanları hala eski köy insanı. Zeytinli köyü meydanı harika. Oraların fotolarını çekemedim reçelleri ve zeytinleri gözlemekten :)))

4 yorum:

PINKY FASHION dedi ki...

geçen sene karpuz reçelini duyduğumda şaşırmıştım. zeytin reçeli iyice şaşırtıcı

kırık şemsiye dedi ki...

Benide sasirtti bu yuzden tadini deneyecegim

Bademle Buduk dedi ki...

zeytin salatası güzeldir ama

kırık şemsiye dedi ki...

Denemedim ki lezzetlidir bende öyle düşünüyrm :)

Yorum Gönder