28 Temmuz 2013

Misafirimizin Özel İsteği '' Mercimek Köftesi''

Bu ara herşeyin köftesine takık durumdayım heralde. Ramazan dolayısıyla evde bir iftar havası.Bu akşam küçük bir misafirimiz geliyor iftara onunla ilgili daha sonra yazacağım ama öncelikle bu akşamki ikramlıktan bahsedeyim.
Mercimek köftesi kıvamını herkes tutturamıyor ve yapılışını çok merak edenler oluyor.Özellikle ramazan sonrası günlerde,gezmelerde yapabileceğiniz bir menü.
Başlangıç olarak kırmızı mercimeği suya koyup haşlıyoruz. Tabi öyle suyu boca etmiyoruz kaynadığında hiç su kalmayacak şekilde olması gerekiyor.

Yeteri kadar yumuşadığında ve su çekildiğinde ince bulgur yada esmer ince bulgur ekleyebilirsiniz. Sıcakken üzerine ekliyoruz.
Gördüğünüz gibi yine ölçü yok herşey göz kararı açıkçası pek ölçüyle filan işim olmuyor ve böyle göz kararı daha lezzetli oluyor.
Bulguru da ekledikten sonra soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra yoğrulması gerektiği için soğuması gerekiyor.
İçini hazırlama da ise soğan,sarmısak,tuz,yağ,kimyon,karabiber,pul biber,salça. Bunlarıda ocakta soğanlar ölene kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız mercimek ve bulgur hamurumuza malzemeyi ekliyoruz. Ayrıca bu malzemeleri ekledikten sonra maydanoz ve taze soğanı küçük küçük doğrayıp karışımın içine ilave ediyoruz ve başlıyoruz yoğurmaya :))
Son olarak avuç içerisinde sıkarak çiğ köfte gibi şekillendiriyoruz ve servisi marulla yapıyoruz.

Gerçekten tadı çok güzel oldu ve tam atıştırmalık oldular afiyet olsun bize :)))

5 yorum:

Bademle Buduk dedi ki...

olsa da yesek :)

Esra Hanedan dedi ki...

Bize gel bize :))

Adsız dedi ki...

Bayılırım :) ve yaparım bende eşimde tek başına neredeyse bitirit koca tepsiyi :D

Esra Hanedan dedi ki...

Yazın iyi oluyor :)

Aslı Yılmaz dedi ki...

yyaaaa ama benim canım çekti :(

Yorum Gönder